Biyometrik Görüntü İşleme


Biyometri bir bireyin fiziksel ya da davranışsal benzersizliğini ölçen ve mevcut kayıtlarla karşılaştırarak tanımlama işlemi yapan otomatik bir sistemdir.

Son dönemde yüz tanıma teknolojisi kullanımındaki artış yaşanmaktadır. Bu teknoloji ülkemizde bankacılık sektöründe de kullanılmaya başlandı.

Yüz tanıma alanındaki yapılan çalışmalarda elde edilen başarıların sonucunda bu teknoloji son yıllarda hızla yükselişe geçti. Yüz tanıma teknolojisi sayesinde kart kaybetme ve şifre unutma gibi sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkıyor ve kullanıcılar için kolaylığı sağlanıyor

Biyometrik tanıma sistemleri için öncelikle bir görüntü kaydedilir. Kaydedilen bu görüntü sayısal koda çevrilir. Bu kod da yapılan işleme göre şifrelenir ve bilgisayara kaydedilir. Daha sonra kullanıcı herhangi bir cihaz kullanarak kendini sisteme tanıtır. Kullanıcının kendini sisteme tanıttığı andaki duruşu ve çevre koşullarından dolayı sistem de kayıtlı olan sayısal kod ile doğrulama aşamasında üretilen kodun birbiriyle tamamıyla aynı olma olasılığı yoktur.

Avantajları:

 Şifreyi ortadan kaldırır
 Güvenilir tanımlama
 Yüksek güvenlik
 Mobil sistemlerle uyumlu
 Kopyalanması zordur