Plaka tanıma ile AVM’ler daha güvenli olacak

Son yıllarda insanlar alışveriş yapmanın yanı sıra yemek, sosyal aktivitede bulunmak ve gün boyu çeşitli nedenlerle zaman geçirmek için de AVM’leri yoğun olarak kullanıyor. Bu da söz konusu alanlar için güvenlik kavramını çok daha önemli hale getiriyor.

Daha yüksek güvenlik için yayınlanan 29934 numaralı AVM Plaka Tanıma Sistemleri (PTS) Yönetmeliği de AVM’lere plaka tanıma sistemlerinin kurulmasını zorunlu hale getirdi. Sistem sayesinde AVM’lerin otopark giriş çıkışlarından geçen tüm araçlar tespit edilerek, şüpheli araç takibi yapılıyor ve merkeze anlık uyarılar iletiliyor, böylece Emniyet Genel Müdürlüğü’ne uyum sağlanıyor.

Sistem, çalıntı ve aranan araçların yakalanmasına olanak sağlıyor.

Plaka tanıma sistemi; kamera içinde bulunan bütünleşik donanım, yazılım ve plaka tanıma, Emniyet Genel Müdürlüğü merkezi yazılımından oluşuyor. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) (MOBESE) projelerinde kullanılıyor. Emniyet teşkilatının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen sistem, çalıntı ve aranan araçların yakalanmasına olanak sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü kameralarla araç plaka, marka, model, renk eşleştirme bilgileri kayıt ya da kontrol edilerek anlık olarak KGYS sistemine aktarılıyor. Burada işlenen bilgilerle rapor ya da alarm üretilmesi sağlanıyor.

Kayna: CnnTürk